Blog Post

NAUKA PRZYWOŁANIA PSA - początkowe etapy 🤓

W poprzednim poście omówliliśmy o co chodzi w nauce przywołania psa 🐕 Jak się za to zabrać i skutecznie stopniowo cieszyć się z efektów? ✨

Zacznijmy ćwiczenia w miejscu, gdzie pupil nie ma zbyt wielu rozproszeń, najlepiej w domu 🏡

Tak jak ostatnio wspomniałam przygotowujemy bardzo atrakcyjny smakołyk, którego będziemy używać wyłącznie do nauki przywołania. Kiedy już mamy określoną nagrodę, czas na uwarunkowanie komendy.

🐾 Zaczynamy bardzo prosto- komendę/gwizdnięcie łączymy z podawaniem psu smaczka, czyli np. „do mnie” i podanie przysmaku. Powtarzamy to 10/15 razy. Do przywołania psa nie używamy imienia, może kojarzyć je z wieloma innymi sytuacjami.

🐾 Następnie podczas mówienia komendy uciekaj kilka kroków, nie tracąc kontaktu wzrokowego z czworonogiem. To powinno wywołać w nim odruch gonienia Cię. Tu również warto zrobić z 10 powtórzeń. Warto to robić też w większym rozproszeniu, ale zacznijcie od domu.

🐾 Kiedy pies pomału wie o co chodzi, czas na zwiększenie trudności! 📈 Wybierzcie się do ogrodu, lub na otwarty teren (mając psa na lince treningowej) 🌲 Ćwiczenia w terenie najlepiej zacząć, kiedy kończycie spacer, aby psiak był spokojniejszy, a teren mniej atrakcyjny. Kiedy pupil biega luzem, nagradzamy każde jego podbiegnięcie do nas. Cieszmy się entuzjastycznie używając wysokiego głosu, lawiny pochwał i smaczków 🍖

Dajcie znać jak poszły Wam te pierwsze etapy nauki przywołania 💚