Blog Post

HIGH FIVE! Jak nauczyć psa przybijać piątkę?

.

To jedna z moich ulubionych komend! Nie jest może aż tak pomocna, w przypadku korygowanie niektórych zachowań jak inne, ale jest totalnie urocza.

No to zaczynamy trening! Standardowo na początek wybieramy ciche, wolne od rozpraszających czynników miejsce i zabieramy zapas pysznych smakołyków, lub ulubioną zabawkę (zależy co dla Waszego psa jest lepszą motywacją podczas ćwiczeń)

Na pewno łatwiej będzie nauczyć czworonoga przybijania piątki, kiedy umie już dawać łapę. W takim przypadku ustawiamy dłoń jak do podania łapki, mając palce skierowane do góry (tak jak do piątki). Nie podajemy smaczka od razu, żeby nasz pupil nie nauczył się szybkiego zabierania łapy. Stopniowo przesuwamy rękę coraz wyżej i na końcu zamieniamy komendę na „piątka”. Proste, prawda? 

No dobra, a co jeśli uczymy psa od podstaw? 


🐾  Umieść smaczek w zaciśniętej pięści i trzymając ją na wysokości nosa psa czekaj, aż ten niecierpliwie będzie próbował go wydostać. W momencie, kiedy jego łapka dotknie naszej ręki- nagroda! (Podawaj ją z drugiej ręki, nie z tej zaciśniętej, którą dotyka psiak)


🐾  Taki trening powtórz kilka razy dodając komendę „piątka”.


🐾  Następnie wycofujemy smaczek z zaciśniętej dłoni i układamy ją jak do przybicia piątki. Jeżeli pierwszy etap został wystarczająco wzmocniony, pupil powinien dotknąć naszej otwartej dłoni swoją łapą. Wtedy z drugiej ręki od razu dostaje nagrodę! Nie mówiąc o pochwałach słownych.

Jeśli przejście z etapu pięści ze smaczkiem, do otwartej dłoni jest problematyczne, spróbuj pomiędzy tymi etapami ćwiczyć z zaciśniętą, ale pustą już pięścią.

Pies opanował już nową komendę? Świetnie! Teraz stopniowo zmniejszamy częstotliwość nagradzania przysmakami i zwiększamy rozproszenie